משפחת יוז'וק

משפחת יוז'וק

מאת לאה גביש

אבינו סיפר לנו על עיירת ילדותו ועל היערות העוטפים אותה. על כך שסמוך לעירה זרם נהר רחב ידיים (יַסֶלְדָה) ששימש את התושבים כערוץ תחבורה. הוא סיפר על נסיעותיה של לאה אמו למעלה מ 32 קילומטרים דרומית-מזרחית אל העירה הגדולה פינסק, והרבה יותר רחוק עד לוורשה כדי לקנות סחורה עבור החנות הקטנה שבעזרתה פרנסה את המשפחה. על בית המרזח שפתחה בביתם ואליו היו מגיעים הגויים להשתכר. מאחר והיה אסור לשתות יין שרף. באותו הזמן, היה אחיו הקטן שמואל עומד בחוץ לבדוק אם השוטרים הפולנים מגיעים. לאה החביאה את היי"ש שהכינה ונתנה לאיכרים תה במקומו. אבינו למד יידיש מהיהודים שבאו לחנות שבביתם, ורוסית-לבנה מהאיכרים שגם הם באו לקנות בחנות.

משפחת יוז'וק
משפחת יוז'וק

לאה נהגה גם לארח תלמידי ישיבה מנובהרדוק שבפינסק. בהגיעם אליה היו מתרחצים, מקבלים בגדים נקיים ומגבת נקייה. את הבגדים שפשטו היו מוציאים דרך החלון ושורפים אותם כי היו מלאים בפרעושים וכינים. לאה היתה שמה על השולחן מפה נקייה ומאכילה ומשקה את התלמידים. כך ארחה אותם מדי פעם במשך מספר שבועות. סבתנו לאה נפטרה בפינסק ביום י' בשבט תרצ"ד (26.1.1934).
אביו, חיים, לימד את ילדיו את כל שידע: עברית, חשבון ולימודי קודש. הוא לימד גם ילדים אחרים והיה קפדן באופיו וציוני בנשמתו. הוא עלה לישראל כשנה אחרי מות סבתנו לאה בתשי"ד (1934) ונפטר בה בן 73 ביום ג' בשבט תשי"ד 07.01.1954.

weitzman-house

 

shmuel-pnina

 

אחיו של דב, שמואל, שעיברת גם הוא את השם יוז'וק לירדן, כתב ספר קטן על העירה מוטלה ואבינו ערך אותו. שמואל כתב את הספר "סִפּוּרָה של מוטלה" שיצא לאור בהוצאתו, בכריכה דקה, בירושלים תשל"ט ומכיל 200 עמודים. הוא הביא את רוח העירה בה התגוררה אוכלוסיה של 4297 בשנת 1937. מספר היהודים באותה שנה עמד על 1534 איש. עיר שרוב תושביה התפרנסו בדוחק. מעירה קטנה זו יצאו מספר לא מבוטל של אנשי רוח ועשייה. כמו אבינו, ד"ר דב ירדן, שתרם רבות לחקר שירת ישראל בימי הביניים. באותה העירה נולד גם חיים ויצמן, נשיא מדינת ישראל הראשון ב 27.11.1874. ביתו של חיים ויצמן מימין, הוא דוגמה לבתים שהיו בעירה באותו הזמן. בתמונה מצולמים אנשי קרן היסוד שבקרו במוטלֶה ב 21.11.1937, ללא חיים ויצמן, נשיא ההסתדרות הציונית ששהה בארץ באותו הזמן.
חלק מיהודי מוטלֶה עברו להתגורר בערים שכן היה קשה להתפרנס בעירה העניה. חלק עלו לארץ לפני השואה אך כל אלו שנותרו בה נרצחו ב 1942, וכך נכחדה העירה היהודית.

yuzok-family

 

משפחת יוז'וק